Khamissa med sin datter og de to plejebørn, hun tog til sig under flugten. Familien mangler mange basale fornødenheder, men Khamissa har åbnet en lille bod i flygtningelejren.
Khamissa står bag sin lille markedsbod i Alacha, hvor hun sælger linser, ris, hvidløg og løg. Hendes kunder er mennesker, der ligesom hende selv er flygtet fra Sudan.
Hun fortæller roligt om sit liv, men bag smilet gemmer sig en historie om krig, tab og en tre måneder lang flugt med hendes tre børn.
I 2023 blev Khamissas hjemby i Sudan ramt af en massakre. Huse blev brændt ned, mennesker blev dræbt, og Khamissa måtte flygte sammen med sin familie. På flugten blev de angrebet flere gange. Khamissas far blev dræbt, og de måtte fortsætte deres flugt uden at vide, hvad der ventede dem.
”Hvis nogen falder, kan du ikke engang hjælpe dem op. Vi var bange og hjælpeløse – vi kunne kun løbe,” fortæller Khamissa.
En ny hverdag i Alacha
Efter tre måneders flugt nåede Khamissa frem til Alacha, en af flere flygtningelejre i det østlige Tchad, der blev oprettet, efter borgerkrigen brød ud i Sudan i 2023. Her bor mennesker, der ligesom Khamissa er flygtet fra krigen i Sudan, og nu forsøger at skabe en ny hverdag.
I fem flygtningelejre i grænseregionen Ouaddaï hjælper SOS Børnebyerne mennesker som Khamissa. Men behovene er enorme. Der er langt fra vand, mad og lægehjælp nok til alle, og mange familier kæmper hver dag for at få dækket selv de mest basale behov.
For Khamissa handler livet nu om at skabe en ny tilværelse for sig selv og sine børn – i omgivelser præget af usikkerhed og mangel på det mest nødvendige. Men hendes historie er langt fra enestående.
Ifølge UNHCR er mere end 900.000 mennesker flygtet til det østlige Tchad, siden krigen i Sudan begyndte. Mange af dem er børn, unge og kvinder. Samtidig er de lokalsamfund, der tager imod dem, under stort pres. Skoler, sundhedsklinikker og adgangen til rent vand skal nu række til langt flere mennesker.
En markedsbod giver Khamissa mulighed for at stå på egne ben
I Alacha møder Khamissa Esperance, som er socialrådgiver hos SOS Børnebyerne. Esperance møder familierne, lytter til deres behov og hjælper dem med at lægge en plan for den støtte de har brug for – fra psykologisk og juridisk rådgivning til økonomisk og lægefaglig hjælp.
Hos Khamissa mærkede Esperance hurtigt et stærkt ønske om at kunne klare sig selv. Sammen fandt de frem til, at en lille markedsbod kunne være et første skridt på vejen. Khamissa fik undervisning og en mindre startkapital, så hun kunne købe varer og begynde at sælge dem videre i lejren.
Mens Khamissa passer sin markedsbod, bliver hendes børn passet i SOS Børnebyernes børnevenlige område. Det er et af de få steder i lejren, hvor børnene kan være i sikkerhed, lege, lære og få et pusterum fra hverdagen.
På flugten tog Khamissa også ansvar for to andre børn
Khamissa har selv ét biologisk barn, men på flugten fra Sudan tog hun også to andre børn med sig. Begge havde mistet deres forældre.
”Under krigen blev deres mødre og fædre dræbt. Jeg fandt dem på gaden og tog dem med mig til Tchad,” fortæller Khamissa.
Khamissa er langt fra den eneste, der har taget et barn til sig. I flygtningelejrene møder SOS Børnebyerne mange familier, som på trods af deres egen usikre situation tager ansvar for børn, der er blevet adskilt fra deres forældre eller har mistet dem under krigen. SOS Børnebyerne støtter plejefamilierne med økonomisk støtte, uddannelsestilbud og psykologisk støtte, så de bedre kan skabe tryghed og omsorg for børnene.
Håbet om en tryg fremtid
Khamissa fortæller, hvor svært det er at skabe sig en ny tilværelse med meget få penge i en tid, hvor både priser og transportomkostninger stiger.
Der er stadig meget, der mangler. Hun drømmer om mere plads til børnene og har brug for tæpper, madrasser og gryder.
Men Khamissa er god til at tænke fremad. Hun vil gerne udvide sin markedsbod lidt ad gangen, så hun kan give sine børn en bedre fremtid. Når priserne er lave, køber hun ekstra varer, som hun kan sælge senere.
”I dag har jeg købt hvidløg i store sække. Om en eller to måneder kan prisen allerede være steget markant. Bønner er også billige lige nu, så dem købte jeg ekstra mange af.”
For Khamissa handler det ikke kun om at få sin egen forretning til at fungere. Det handler først og fremmest om at give børnene muligheder.
Hun drømmer om, at børnene en dag bliver lærere eller læger og kan forsørge sig selv. Efter alt det, familien har været igennem, er det håbet om en tryg fremtid, der får Khamissa til at kæmpe videre.

”Min passion er at forsvare mennesker, hvis rettigheder er blevet krænket, hjælpe dem og finde løsninger på de problemer, de står med. Jeg ønsker, at familierne føler sig styrkede, kender deres rettigheder og ved, hvordan de kan gøre krav på dem”
Esperance, socialrådgiver hos SOS Børnebyerne i Tchad.

”Når mine børn har det godt, får nok at spise, har noget at tage på, går i skole og kan lege – så finder mit hjerte ro. Så er jeg også glad.”
Khamissa
Et udpluk af Khamissas varer. Khamissas mål er at udvide sin markedsbod, så hun kan hjælpe børnene til at få en god uddannelse og en tryg fremtid.
Læs meget mere her
Støt børn ramt af katastrofer
Med dit bidrag kan vi hjælpe, der hvor det gør mest ondt ❤️
Giv et bidrag