Dagens billede

Forside / For skoler / Omvendt Julekalender / Julekalenderen 2023 / 15. december 2023
Tingatinga-kunst under juletræet
Dagens film foregår på øen Zanzibar, der er en del af landet Tanzania. Tanzania er blandt andet kendt for en helt særlig kunstart med det fine navn Tingatinga.
Nu er det klassens tur til at kaste sig ud som tingatinga-kunstere. Print en eller flere af de fine skabeloner og lad eleverne producere deres egne tingatinga-malerier.
Den færdige tegning kan eventuelt limes på et stykke farvet karton og gives til en mor, far, tante eller bedstefar som en smuk, hjemmelavet gave.
Hvis jeres klasse samler ind, kan I også lave en udstilling eller en auktion med malerierne for forældre og bedsteforældre. Overskuddet fra eventet kan hjælpe SOS Børnebyerne til at sende flere udsatte børn i skole.
Zanzibar er en øgruppe, der hører til Tanzania i Østafrika.
Pssst… Er det jeres sidste dag med Omvendt Julekalender i skolen, så kan det være en god idé også at se afsnittene til den 18., 19. og 20. december, hvor Mille samler op og runder julekalenderen af. Og husk at der er låger helt til juleaften.
Tak fordi I var med – og rigtig glædelig jul.
Kilde: SOS Børnebyerne, unicef.dk
Tingatinga-kunst stammer fra Storbyen Dar es Salaam i Tanzania. Der males traditionelt med skinnende og stærkt mættede farver og motiverne er ofte dyr eller hverdagslivet i landsbyen. Stilen kaldes naiv og humoristisk.
Foto: Lars Just